iDuino – Knight rider light

Dnes jsem iDuino konečně nafotil a tak vám jej mohu předvést v plné kráse, která vás donutí k slzám. No posuďte sami.  iDUino mám “zapíchlé” v nepájivém kontaktní poli. Obvod disponuje 12 (D2 – D12) digitálními vstupně/výstupními piny. Respektive jen 11, protože na 12. je natvrdo zapojená dioda. Na šest z nich lze poslat analogový signál. Třeba na ovládání jasu LED. Analogové vstupy jsou zvlášť a je jich 6, označené, jako A0-A5.  Z detailu něco málo rozpoznáte.

Pro začátek jsem si vybral příklad přímo z oficiálního webu Arduino. Běžící světlo, ala “Knight rider”, které jsem malinko upravil.

LED jsou připojeny přes 220Ohm rezistory přímo k výstupům. Na tom není, co řešit. Výstupy si můžete zvolit. Kontaktní pole má po stranách společný kontakt pro napájení, takže si tam vyvedete (-), na obvodě značené, jako GND. A druhé vývody diod sem zapojíte.

Malá vsuvka: Pokud vůbec netušíte, co je rezistor a jak se zapojuje LED, tak si to budete muset zjistit, protože základům elektroniky se v tomto článku nevěnuji. Google ví vše. 🙂

A teď již kód. Až na malé detaily je totožný s ukázkovým.


int ledPins[] = {12,11,10,9,8,7};
int arrayLenth = 6;
int waitSec = 250;
void setup()
{
for(int i = 0; i < arrayLenth; i++)
{
pinMode(ledPins[i], OUTPUT);
}
}
void loop()
{
for(int i = 1; i < arrayLenth; i++)
{
digitalWrite(ledPins[i], HIGH);
delay(waitSec);
digitalWrite(ledPins[i], LOW);
}
for(int i = arrayLenth - 2; i > -1; i--)
{
digitalWrite(ledPins[i], HIGH);
delay(waitSec);
digitalWrite(ledPins[i], LOW);
}
}

Pole jsou samozřejemě indexované od 0. Proč tedy jdu od 1, tzn. začínám od druhé diody? Protože v původním kódu se světlo “zastavovalo” na koncích. Prostě tam LED svítila 2x tak dlouho.

Řešení je jednoduché, začnu vždy od druhé diody od konce a normálně dojedu do konce. Je to tak v obou cyklech.

3 thoughts on “iDuino – Knight rider light

  1. Jj, proč ne. Nevýhoda LPT je, že ho nemám v notebooku. Snadno se zničí nepozorností. A s iDuinem zvládnu spoustu jiných věcí. I když s LPT jsem viděl taky dost zajímavých věcí.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *