Dabing? Nedabing?

Dabované filmy a seriály, nebo v původním znění? Toť časté téma flamů, sporů a blogpostů. A i já se přidám. Ale zkusím to jinak a trochu objektivně bez fanatismu.

Přiznivci původního znění jsou většinou fanatici, kteří by raději snědli své ponožky než aby sledovali TBBT, IT crowd a HIMYM s dabingem. Zkratky jsem někde opsal, zřejmě to jsou nějaké seriály. A jejich častou zálibou je kritizování dabingu na jisté televizi a posmívání se, jak je televize pozadu. Protože oni už sledují 154. řadu seriálu, která se vysílá až zítra a ona televize vysílá teprve první. Nikomu by nevadili, kdyby nám původní znění nevnucovali. Prý se naučíme lépe anglicky a pochopíme správně vtipy a slovní hříčky. A ten nejpádnější argument je, že v Holandsku mají také původní znění s titulky. No, větrné mlýny kolem sebe nevidím a tulipány asi zmrzly.

Pro koho ten dabing vůbec je? Přeci pro ostatní valnou většinu, kteří mají televizi pro relax, případně při televizi pracují, vaří apod. A vůbec je nějaké hříčky se slovy nezajímají a sledují seriály nepravidelně. Tito lidé se vám na původní znění vykašlou. Důležité je podotknout, že tato skupina lidí vydělává televizi nejvíce a na ně se musí televize zaměřit. Např. neumí dobře, nebo vůbec anglicky a titulky číst nebudou. Televize je masové medium a vysílání seriálu pro 4% menšinu antidabingovačů se nevyplácí. 🙂

Ostatně antidabingovači si neuvědomují, že stažení seriálu = ukradení. Sledováním seriálu nepřinášíte žádný zisk tvůrcům, protože jej sledujete bez reklam na počítači. Protože seriál platí komerční televize, která vám servíruje reklamy. Případně veřejnoprávní, která vybírá koncesionářské poplatky.

Shrnul bych to asi následovně. Televize bude u nás ještě dlouhou dobu s dabingem a nikdo s tím nic neudělá. Na kabelových, satelitních apod. si můžete někde přepnout na originální zvukovou stopu. Antidabingovači si stále budou stahovat filmy a seriály, což mi nevadí. Ale nikomu to prosím nevnucujte. Respektujte ostatní, kteří nechtějí číst titulky a nudné americké seriály o 256 řadách po dvou dílech je nezajímají.

8 thoughts on “Dabing? Nedabing?

 1. Obecně bych k tomuto tématu řekl jen to, že dabing ve valné většině film či seriál značně degraduje nejen špatným překladem, nedokonalostí, ale především oposlouchanými hlasy, které se často k postavě nehodí.

  Na druhou stranu uvedu příklad, kde je dabing zvládnutý na jedničku s hvězdičkou – seriál M*A*S*H. Čeští dabéři odvedli perfektní práci, byli skvěle vybráni (některé hlasy téměř shodné s originálem) a některé pasáže dokonce vyznívají mnohem lépe v češtině než v angličtině, což se jindy moc často nestává (až mě to překvapilo). Ačkoli jsem věrným zastáncem originálního podání, v tom případě jsem pro dabing.

  Co se týče problémů televize… Toto je jeden z důvodů, proč televizi prostě nesleduji. Stejně jako ti samí herci ve filmech mě znechucují i ty samé dabované hlasy. Kvalita dabingu je dána nejen (mnohdy) nedostatkem talentu mladých dabérů, ale taky žalostným nedostatkem času pro jejich práci. Dabing bývá prostě uspěchaný a kvalitou se málo kdy rovná např. rozhlasovým hrám v rádiu.

  Mám pro Vás perfektní řešení! Koukejte se na co chcete! 🙂

  PHATE

 2. On se ještě někdo dívá na televizi? 😆

  Je jasné, že originál je lepší. A stahování filmů je legální a není to kradení.

 3. Já na televizi až na výjimky nekoukám, ne kvůli dabingu, ale kvůli reklamě a kvalitě vysílaných pořadů. Občas si pustím ČT24, ale divákem TV Nova nejsem. Rád bych byl, ale mám alergii na sračky…

  Jinak jsem přesvědčený o tom, že dabing v televizi je správný. Jak je napsáno v článku, televizní divák chce u televize především odpočívat. Nehledě na to, že na TV kouká spíše ta méně inteligentní část populace, která neumí anglicky ani slovo.

 4. Žádný flame… že dabing do televize nepatří si totiž myslí jen Radek Hulán 😀 Kdo chce koukat na originální znění, ať si to stáhne…

 5. Kdo pozna original uz dabing chtit nebude. Dabingar je mozna spokojen ale nevi, o co prichazi 😛

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *