Expirované domény: návštěvnost zadarmo

Denně expirují desítky domén. Mnoho z nich má stále nějakou návštěvnost a investice 300 Kč se tak může vrátit klidně do měsíce.

1) Kde najdu seznam expirovaných domén?

Denně expiruje cca. 100 – 200 .CZ domén. Nejdůležitejší je seznam domén, které právě expirují. Naštěstí se na českém internetu nachází několik volně dostupných seznamů. Nejpřehlednějším jsou Ranky.cz, kde si můžete navíc zjistit ranky webů. Samozřejmostí je PR, SR, Alexa, počet zpětných odkazů a odkaz na Archive.org. Expirované domény dostanete v přehledné tabulce ohodnocené číslem Alexa, PR a SR. Nevýhodou je zveřejňování seznamu pouze na další den.

Na webu registrátora Regzone je seznam uvolňovaných domén na 10 dopředu. Bohužel dostanete pouze seznam, nic jiného. Ohodnocení si musíte zajistit sami.

Další zajímavý seznam je Internet 1, kde se dozvíte i nějaké tipy na domény, zajímavosti z internetového byznysu. Dále i seznam domén, které byly odchyceny.

Celkem obyčejný seznam je na webu Tez.cz. Domény jsou zveřejňovány na den dopředu a jsou ohodnocené ranky (Alexa, PR, SR), ale chybí řazení.

Velice zajímavý seznam domén má Drago na webu. Jedná se o domény INFO, NET, COM, ORG, BIZ a MOBI a projíždí to zřejmě nějakým slovníkem a vybírá tak jen česká slova. Někdy se objeví zajímavý kousek.

2) Jak doménu získám?

Tzv. odchytnutí expirované domény je poměrně složitá záležitost. Mnohdy je to otázka štěstí. Budu se věnovat odychytávání .CZ domén. Pokud máte o doménu velký zájem vyplatí se zaplatit si speciální registraci u registrátora, který tuto službu nabízí.

Regzone tuto službu nabízí za příplatek 595 kč a smaozřejmě musíte uhradit 285 Kč za roční poplatek. Při objednání této služby se bude registrátor snažit zaregistrovat doménu skriptem co nejrychleji. Pokud se registrace nepovede, tzn. doménu odychtnul jiný registrátor, vrátí Vám roční poplatek za doménu a celý příplatek. Pokud si majitel doménu prodlouží, registrace se opět nepovede, ale vrátí Vám pouze část příplatku a celý roční poplatek za doménu.

Také Subreg nabízí speciální registraci, dokonce mnohem levněji. Příplatek je jen 100 Kč k ročnímu poplatku a při neúspěšné registraci vám jej celý vrátí. Navíc Subreg nabízí speciální registraci pro .SK domény a také nabízí seznam .CZ a .SK expirovaných domén.

Subreg už mi nějaké domény odchytnul, mohu jen doporučit. Samozřejmě musíte počítat s tím, že nejlepší domény asi neodchytnete. Myslím tím např. doménu uruguay.cz, která nedávno expirovala a vlastní ji snad největší český domainer.

3) Jak vybírat domény?

Pokud chcete získat nějakou návštěvnost zadarmo, sledoval bych Alexa rank a zpětné odkazy. Dejte si pozor na přesměrované domény. Při kontrolování ranku domény přímo na stránce Alexa se vám musí zobrazit stejný název domény. U přesměrované domény se při kontrole zobrazí právě ta přesměrovaná. Takové domény určitě nebrat.

Samozřejmě doména může mít návštěvnost i bez Alexa ranku, ale to už musíte odhadnout podle jiných faktorů. Např. překlepová doména, bezpomlčková verze pomlčkové s úspěšným projektem.

Domény s trafficem můžete jednoduše zaparkovat, třeba u Subregu. Nebo tam dát původní obsah, případně vytvořit nový obsah se stejným tématem. Zjistíte podle Archive.org. Klidně je můžete směrovat na vaše jiné projekty, ale je potřeba hlídat si téma. Pouštět traffic z webu o kytkách na porno asi nebude to pravé.

Pokud by doména měla nějaký PR, můžete prodávat zpětné odkazy. Ale pozor, PR bývá často falešný. A samozřejmě směrovat na další vaše weby.

4) Vyplatí se to?

Z valstní zkušenosti mohu říct, že pokud doménu dobře vyberete, tak se to vyplatí. A klidně se přehrabujte i v doménách, které expirovaly třeba před týdnem. Právě tam můžete najít nějaký zapomenutý drahokam. Návratnost investice můžete mít klidně do měsíce.

One thought on “Expirované domény: návštěvnost zadarmo

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *