Podstivý poctivec, nebo poctivý podstivec?

Dnes se podíváme na jeden zajímavý lingvistický úkaz, který se objevuje v internetové komunikaci. Nejsem žádný expert na Český jazky, neříkám, že nedělám žádné chyby, ale ve škole mi čeština celkem šla. Alespoň, co se týče gramatických jevů atd. Takéž jsem si zvykl a jsem ochotný tolerovat gramatické chyby v diskuzních fórech, v ICQ komunikaci atd. Lidé píší ve spěchu a nedávají si pozor. V diskuzních fórech se převážně komunikuje hovorovou češtinou, takže se dají některé chyby přehlédnout, zejména mám na mysli záměny i/y, mě a mně.

Rovněž se na internetu vyskytují různé typy lidí, různých sociálních skupin a různého vzdělání. A jak už jsem řekl, na internetu
používáme převážně hovorovou češtinu.

Ale dnes bych chtěl poukázat na češtinářskou chybu, která nemá obdoby. A to tvar “podstivec, podstivý, podstivě” atd. Přitom správné tvary jsou “poctivec, poctivý a poctivě.” Nějak tuto chybu nechápu, vždyť na tom na první pohled není nic těžkého, žádná shoda přísudku s podmětem, žádné mě/mně, divné.

Možná za to může zmatenost ze školy, kde se neustále opakovalo a učilo, kde se píše d/t, např.: “svadba”, slyším “t”, ale píší “d.” Když se vysloví slovo “poctivec,” tak lze zaslechnout t/d. Možná proto tam lidé “d” napíší.

Ale co mě opravdu překvapilo, že jsem dostal e-mail od člověk s vysokoškolským vzděláním a tam byla tato chyba. Jinak e-mail byl bez chyb.

Shválně jsem mrknul do vyhledávače a podstivec se celkem i používá. Ale opravdu tento tvar neexistuje.

5 thoughts on “Podstivý poctivec, nebo poctivý podstivec?

  1. Svatba se píše opravdu s “t”… takže jsi to napsal přesně naopak.

    To PachezZ: Pochybuju že by někdo dokázal napsat „SamozDrejme“, aniž by mu tam vlítlo to “D” nechtěně.

  2. Rovnaká vec s tou “podstivostou” aj u nás na slovensku. Dosť ma to vytáča… Je to v tom, že ludia dnes už nečítajú, a píšu tak, ako počujú. Resp tak, sko si myslia, že počujú …

  3. Jenže svatba se píše s T, a ne s D – svatební přece neřekneš svadební

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *