Okýnka se mi rozbila

V sobotu jsem si zapnul notebook, mrknul jsem se na mail atd. Udělal jsem si oběd a přijdu k počítači a nějak nechce reagovat. Jen nabídka Start vyjede, jinak nic. Vypadalo to na nějakou bežnou chybu, restartuji a do Windows už se nedostanu. Na obrazovce se jen objeví “uvedený soubor chybí nebo je poškozen c:/windows/system32/config/system” a dál už nic.

A do hajzlu, ihned mě napadají katastrofické scénáře s virem a vidina ztráty všech dat. Naštěstí mám ještě nainstalovaný Linux Mint, který zachraňuje situaci. Ukáže se, že chyba není až tak neobvyklá a lze ji s úspěchem řešit. Podle postupu jsem zazálohoval, smazal a nahrál nové soubory.

Další problém byl s administrátorským heslem, heslo jsem zapomněl, protože jej nepoužívám. Následovalo další gůglení a našel jsem NTpasswd, který dokáže nastavit nové administrátorské heslo pod Windows 2000/NT/XP a snad i Vista. Je to linuxová minidistribuce a velice mocná. Stačí jen fyzický přístup k počítači s Windows a každý se může stát adminem. 🙂 Heslo jsem nastavil a konečně jsem se přihlásil.

Ale je tu další zrada, řešením tohoto problému je nakopírování různých konfiguračních souborů a informací o nainstalovaném software. Ale protože z instalačního CD kopírujete čisté soubory, dostanete Windows ve stavu po čisté instalaci, nemáte ovladače, nastavení, programy jsou sice na disku, ale windows je nezná. Takže vše znovu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *